Humidor

Kupno humidora to przeważnie spory wydatek, ale zawsze duża przyjemność. Istnieje wiele modeli humidorów, jednak wszystkie spełniają funkcje ochronną dla zgromadzonych cygar oraz estetyczną dla Twojego domu. Każdy humidor musi być zaopatrzony w nawilżacz oraz higrometr. Po kupnie humidora ważne jest by go odpowiednio wysezonować i skalibrować higrometr. Jak to się robi? Juz piszę.

Przygotowanie Humidora

Po pierwsze należy sprawdzić, czy humidor nie śmierdzi klejem, po czym wywietrzyć go trzymając otwarty przez kilka dni (przeważnie trzy doby wystarczają). Gdy humidor jest już wywietrzony, żeby przyspieszyć uzyskanie we wnętrzu odpowiedniej wilgotności możesz wstawić do wnętrza kubek wody – drewno, którym jest wyłożone wchłonie odpowiednią ilość. Szybszym sposobem jest przetarcie wewnętrznych ścianek wilgotną szmatką. Należy jednak uważać, by drewno nie popękało lub się nie odkształciło. Unikaj także bezpośredniego styku wody z drewnem.

Przygotowanie nawilżacza

W nawilżaczach używaj jedynie wody destylowanej. Korzystanie z wody z kranu lub źródlanej może prowadzić do powstawania pleśni w nawilżaczu. Można też użyć specjalnego płynu do nawilżaczy, jednak przeznaczony jest on jedynie do konkretnego typu nawilżacza – wody destylowanej możesz używać w każdym. Nie dopuść, by woda miała kontakt z jakąkolwiek częścią cygara.

Kalibracja higrometru

Najprostszym domowym sposobem jest tak zwany test solny – do pustej nakrętki po napoju wsyp trochę soli i zwilż ją kilkoma kroplami wody tak, by była wilgotna, jednak by nie zaczęła się rozpuszczać. Tak przygotowaną nakrętkę umieść wraz z higrometrem w szczelnej torebce (najlepiej w torebce strunowej). Po około 6-12 godzinach sprawdź odczyt higrometru – jeśli wskazuje 75%, jest skalibrowane poprawnie i możesz go używać. Jeśli wskazuje inna wartość należy szybko (zanim warunki zewnętrzne zmienią odczyt) zmienić ustawienie pokrętłem, ustawiając dokładnie na 75%. Jeśli Twój higrometr nie ma pokrętła, zapamiętaj jak bardzo różnił się odczyt i zawsze w pamięci uwzględniaj tę różnicę przy odczytywaniu wilgotności w humidorze.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s