FAQ

Jak pozbyć się niesmaku, występującego po wypaleniu niektórych cygar?

Sposobów radzenia sobie z tym absmakiem jest wiele. Osobiście polecam picie mleka, zjedzenie kulki lodów lub kilku ostrych chipsów. Płukanie ust specjalnymi płynami także pomaga. Osobiście nie próbowałem, ale podobno pomaga także przepłukanie ust oliwą z oliwek.

Czy da się odratować przesuszone cygara?

Niektóre z przesuszonych cygar da się odratować. Należy umieścić je w dobrze skalibrowanym humidorze i dać im odpowiednią ilość czasu. W zależności od stopnia przesuszenia takie ratowanie może potrwać od tygodnia aż do paru miesięcy.  Trzeba przy tym pamiętać, że jeśli umieścimy sporo takich cygar w humidorze, wilgotność we wnętrzu spadnie i trzeba będzie to kontrolować. Oczywiście niektórych, bardzo przesuszonych, popękanych cygar odratować się nie da.

Cygaro bardzo dymi – dlaczego?

Różne cygara mogą produkować różną ilość dymu, w zależności od marki i modelu. Jeśli jednak dobrze znane cygaro produkuje większe niż zwykle ilości dymu, może to świadczyć o jego przesuszeniu – pozostałe cygara z tej partii powinno się umieścić w dobrze skalibrowanym humidorze i za jakiś czas wszystko wróci do normy.

Jak pozbyć się dymu po paleniu?

Osobiście bardzo nie lubię tytoniowego dymu (jak nie palę). Dym z cygara nie jest tak nieprzyjemny, jak dym papierosowy, ale podobnie (jeśli nie bardziej) wżera się w ubrania, włosy, zasłony czy na przykład książki. Prawda jest taka, że dym cygarowy bardzo ładnie pachnie, dopóki cygaro się pali. Dym, którym przesiąka ubranie czy włosy nie pachnie już ładnie. Samo cygaro, po zagaśnięciu nie śmierdzi, ale po godzinie, kiedy popiół przestygnie nie pachnie najpiękniej. Zaleciłbym więc palić gdzieś, gdzie nie będziemy musieli przebywać po paleniu, a pomieszczenie wywietrzyć porządnie przez około 4 godziny. Osobiście palę na zabudowanym balkonie (w sezonie) lub w lokalu dla palących (w okresie zimowym). Po paleniu ciuchy do prania (lub zostawiam je na balkonie do następnego palenia), sam pod prysznic, myje zęby i pozbywam się przykrego zapachu.

Zapaliłem cygaro, ale chcę przerwać i dokończyć później. Co mogę zrobić?

Po odpaleniu cygara można je co prawda odłożyć na później, ale nie jest to wskazane. Jeśli koniecznie chcesz to zrobić, to zachowaj kilka zasad. Po zagaśnięciu cygara (samoczynnym) można je ponownie odpalić przez następne trzy godziny (ale zostawiając cygaro na ponad godzinę ryzykujemy utratę wszystkich walorów smakowych). By to zrobić należy usunąć cały popiół a następnie odpalić cygaro tak, jakby to było pierwsze odpalenie.

Chcę przechować raz rozpalone cygaro, by zapalić je później. Czy chować je do humidora?

W żadnym wypadku. Jeśli umieścimy w humidorze cygaro, które wcześniej już się paliło, wszystkie inne cygara oraz wnętrze samego humidora przesiąknie dymem. Tego zapachu nie da się już raczej pozbyć. Zniszczymy więc zarówno skrzynkę jak i wszystkie cygara w niej.

Jakie cygara palić?

Odpowiedź jest prosta – takie, jakie się lubi. Jeśli nie mamy jeszcze ulubionej marki lub dopiero zaczynamy przygodę z cygarami, polecam próbowanie i notowanie, które cygaro nam smakowało, a które nie. Najlepiej kupując cygara zaopatrzyć się zawsze w 2 sztuki danego modelu, by porównać smak po dłuższym leżakowaniu ze smakiem „prosto ze sklepu”. Cygara bowiem mogą dojrzewać a smaki robić się bardziej wyczuwalne i przyjemne w paleniu. Jeśli znajdziemy cygaro, które nam się podoba, dobrym pomysłem jest poszukać cygar pokrewnych – tej samej marki lub z tego samego kraju – jest większa szansa, że także nam posmakują. Często rozmiar cygara także może powodować różnice w smaku, więc i taką zależność warto sprawdzić. Początkującym polecam palenie delikatniejszych cygar, lub poszukanie na tym blogu kategorii Cygaro Dla Początkujących.

Czy cygara muszą przypominać stajnię?

Od jednego z młodych aficionado, otrzymałem wiadomość, w której skarży się, że zapach cygar przypomina mu stajnię. Otóż zapach cygar to oczywiście rzecz gustu, jednak nieprawdopodobnym jest, żeby wszystkie cygara przypominały stajnię. Cygara mają tak różnorodne profile zarówno smakowe jak i zapachowe, że z pewnością da się znaleźć jakieś, które nie będzie nawet w najmniejszym stopniu przypominało stajni. Jakiś czas temu paliłem cygaro, które znajomy, siedzący obok, określił jako „walące stajnią”. Cygaro to było odrobinę drzewne, odrobinę ziołowe (co mogło przypominać zapach siana), ale przede wszystkim smakowało wyprawioną (wędzoną) skórą. Jeśli ten aromat komuś przeszkadza, warto poszukać cygar o odmiennym profilu.

Jeśli masz pytanie, zadaj je, wysyłając na adres e-mail bleryon@gmail.com.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s