CAO Brazilia Samba

cygaro CAOCAO Brazilia w formacie Samba, to Torpeda (6 1/4 x 54) w ładnym Brazylijskim, ciemnym wrapperze, opatrzona pierścieniem w barwach tego kraju. Cygaro jest świetnie zbite, choć przy tak ciasnym ułożeniu liści obawiam się trochę o ciąg. W zapachu kawa, drewno, skóra oraz lekki powiew ziołowych nut. 9/10.

Zapach przekłada się na smak na zimno, choć tutaj zioła nie są wyczuwalne. Miałem rację z obawami na temat ciągu. Próbuje go regulować szerszym otwarciem (w końcu kształt cygara na to pozwala) i zauważam w głowie cygara zdrewniałą łodyżkę liściową. Bardzo nieładnie. 7/10.

Początek pierwszej tercji odrobinę cierpki, ale nieprzesadnie. Smak w pewien sposób przywodzi na myśl banany – na początku te zielone, lecz im głębiej w tercję, tym bardziej dojrzałe. Dym jest niezbyt obfity. Nie jest gęsty. Ma to zapewne związek z ciężkim ciągiem. Po minięciu połowy tercji w smaku zaczęło dominować gorzkawe drewno, ale smak jest przytłumiony z powodu słabego ciągu. 14/20.

Druga tercja, zaraz po przedmuchaniu staje się czystsza, nadal drzewna, choć nie tak gorzka. Ciąg poprawił się odrobinę, ale wciąż nie można o nim powiedzieć wiele dobrego. Pod koniec tercji pojawia się lekko orzechowy posmak. 16/20.

Trzecia tercja w miarę palenia robi się coraz lepsza i warto to podkreślić. Cygaro odkołkowało się, a co za tym idzie bogactwo smaków pogłębiło się. Orzech zmieszał się z drewnem, a do mieszanki dołączył także lekko ziemisty posmak. Nie jest to jednak smak suchej ziemi, ale żyznej, bogatej w minerały gleby. 16/20.

Kilka uwag dotyczących spalania. Poza wspominanym kilkakrotnie problemem z ciężkim ciągiem, spowodowanym zbyt ciasnym zwinięciem liści, przez dwie pierwsze tercje nic wielkiego się nie dzieje. Niestety w trzeciej tercji, jak na ironię w tej, w której ciąg się poprawia, cygaro zaczyna stroić fochy. Najpierw obserwuję powolne pękanie wrappera, następnie cygaro zaczyna tunelować a w popiele pojawiają się „kulki”. Ponadto w końcówce w cygarze zbiera się bardzo dużo amoniaku, więc jeśli ktoś ma ochotę spalić je do końca, musi się przygotować na częste i obfite przedmuchiwanie na tym etapie. Moc cygara nie zabija, chociaż może to być spowodowane słabszym ciągiem, a zatem mniej intensywnym dymem. Popiół ładnie trzyma się w kupie, nie prószy i odłamuje zwartymi kawałkami. 6/10.

Cena cygara oscyluje wokół 25 PLN i nie można jej nazwać okazyjną, nawet za tak duży baton. W skali dziesięciopunktowej oceniam ją na 7/10.

Łączna ocena, wynosząca 75 punktów nie zaskakuje. Cygaro mnie nie urzekło. Nie oznacza to, że jest złe, ale paliłem już lepsze, tańsze, dające więcej przyjemności i lepiej współpracujące cygara.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s