CAO Italia Gondola

cygara CAORozmiar i ciężar tego cygara sprawiły, że sięgnąłem po nie dopiero po ponad 8 miesiącach, gdy do dyspozycji miałem dużo czasu i ładną pogodę, żeby wygodnie rozsiąść się w fotelu na balkonie. Jest ono świetnie zbite, ma ładny, dość jednolity wrapper. Pierścień przypomina mi godło włoskiej drużyny piłki nożnej. Na minus przemawia to, że w przekroju wyraźnie widać dwa „patyczki” – prawdopodobnie są to zdrewniałe główne żyłki liściowe. Wrapper pachnie skórą, ale niezbyt mocno wędzoną, podczas gdy stopa pozostaje sienno-ziołowa (stajnia). 8/10.

Ze względu na kształt cygara (w końcu to Torpedo) otwieram obcinaczką dwuostrzową a nie puncherem. Złym objawem jest to, że obcięta część skruszyła się, jakby cygaro było przesuszone (a nie było). Prawdopodobnie spowodowane jest to tym, że sam koniuszek to wiele warstw tytoniu kapturka, które nie są tak nawilżone jak reszta cygara. Ciąg dobry, w smaku ziołowy. 8/10.

W końcu rozpoczęcie palenia i od początku wytrawne drewno w smaku. Przyjemnie cierpki smak, z łagodnym finiszem. Specyficzny, ale tego można się było spodziewać – wszak w mieszance tytoni zaistniała także domieszka tytoniu z Włoch, który posiada swoistą specyfikę. 17/20.

Druga tercja dodaje do palenia pikanterii, jakby ktoś sypnął w nie garść pieprzu. Smak odrobinę traci na czystości i intensywności (poza wspomnianym pieprzem), ale po szybkim przedmuchaniu wracają aromaty drzewne. Nie powala złożonością, ale smak jest bardzo przyjemny. 16/20.

Trzecia tercja rozpoczyna się orzechowo, choć drzewne posmaki nie znikają. Jest za to bardziej gorzkie, żywiczne. Traci na intensywności jeszcze bardziej, a pod koniec zwiększa się pikantność a wyrazistość innych smaków spada do zera i czas odłożyć do zagaśnięcia. 15/20.

Spalanie jest wzorowe – równe jak od linijki, popiół kształtuje się w elegancki stożek. W połowie pojawiają się kuleczki, które jak zawsze nie mają wpływu na smak. Ocena za spalanie to 9,5/10.

Cygaro nie należy do najtańszych, ale jest bardzo przyzwoitym, sporym kawałkiem mieszanki tytoniowej, dającym dużo frajdy podczas palenia, a zatem 8,5/10.

Łączna ocena to 82 punkty i muszę przyznać, że chociaż myślałem, że „wykręci” więcej, to nie można być tym cygarem zawiedzionym. Dodatkowo, ze względu na jego specyfikę, każdy kto pali cygara od jakiegoś czasu powinien go spróbować, bo wielu uzna, że należy zawsze posiadać w humidorze chociaż kilka sztuk.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s