Chieftain’s Islay Maduro

chieftains limited editionNa nocne palenie wybrałem cygaro Chieftain’s Islay Maduro, które w moim humidorze spędziło uprzednio obowiązkowe trzy miesiące. Byłem go bardzo ciekawy, bo chociaż wizualnie nie prezentowało się najlepiej (co prawda podwójny, ale niezbyt starannie wykonany pierścień, pożyłkowany wrapper), to w dotyku sprawiało przyjemne wrażenie. Zbicie tytoniu uznaję za bardzo dobre, tak jak i ciężar. Zapach, jak przystało na maduro, mocno skórzany jest wyśmienity. Ocena wizualna zatem 8/10 punktów.

Pierścień ze stopy zszedł gładko, ale już kapturek podczas otwierania popękał. Ciąg jest zadziwiająco ciężki, a smak nader delikatny, skórzany. Mogło by być lepiej. 7/10.

Początek pierwszej tercji słodko kwaśny. Nauczony na cygarach Rocky Patel nie przedmuchuję, ale czekam w co te smaki ewoluują. Słodycz wygląda na zamierzoną, a kwaskowatość nie dominuje, zatem konieczności przedmuchania nie ma. W połowie tercji rozwija się w stronę aromatów orzechowych, odrobinę drzewnych. Nie czuć natomiast zapowiadanej skóry. Pod koniec tercji zapycha się i dymi obficie, dymem o niezbyt przyjemnych nutach. 14/20.

Po przedmuchaniu, druga tercja wygląda kremowo i delikatnie. Nie byłoby w tym nic złego, ale smak zaczyna zanikać. Wyczuwalna odrobina drewna, ale by ocenić jakiekolwiek walory należy się bardzo skupić. 12/20.

W trzeciej tercji smaku jest trochę więcej, ale profil utrzymany bez zmian. Nadal drewno i orzech, ale dochodzi trochę pikantności. Najprzyjemniej jest na samym koniuszku, kiedy cygaro daje z siebie wszystko. 14/20.

Spalanie nie jest idealne, oględnie mówiąc. Krzywienie występuje na całej długości cygara, chociaż w różnym stopniu. Do tego potrafi się zakołkować, a podczas przedmuchiwania prószy żarem. Palić jednak się daje, więc nawet początkujący poradzi sobie z mankamentami i bez stosowania specjalnych zabiegów. 6/10.

Stosunek ceny do jakości nie jest rewelacyjny (w cenie około 11 PLN można jeszcze znaleźć lepsze cygara), ale też nie razi jakoś bardzo. 7/10.

W mojej opinii, cygaro jak najbardziej do spróbowania przez początkujących aficionado. Ocena łączna to 68 punktów – słabiutko.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s